Biyografi

Emine Çaykara, İstanbul’da, bir Boğaziçi köyünde, Emirgân’da doğdu. İstanbul Dost İlkokulu, Şişli Terakki Lisesi’nde ilk ve orta eğitimini tamamladı. Çocukluğundan itibaren en büyük hayali ressam olmak idi. Ecole Lémania’da ve ardından Lozan Üniversitesi L’École de Français Moderne (EFM)’de okudu, Lozan Akademisi’ne kabul edilmesine rağmen ülkesine döndü. İÜ Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden (Klasik Arkeoloji) 1986 yılında mezun oldu. Semavi Eyice, Muhibbe Darga, Wolfgang Müller-Wiener, Ufuk Esin, Güven Arsebük, Haluk Abbasoğlu gibi çok değerli hocalardan dersler aldı. Fransızca turist rehberliği sertifikası eğitimi sonrası kültürel turlarda profesyonel rehberlik yaptı. Kölelik, Eski Mısır ve Ben Jane Tarzan’ı Arıyor, İnsanın En Güzel Tarihi ve Picasso’nun Sofrası kitaplarını Türkçe’ye çevirdi. Panorama, Turkuaz, Tempo dergilerinde gazetecilik, editörlük ve yayın kurulu üyeliğinin yanısıra siyaset, bilim, din, kültür/sanat editörlüğü ve bu alanda pek çok haber yaptı. Birçok dergiye tarih, mekân, şehir, arkeoloji ve kültür sanat alanında yazılar yazdı.

Abud Yalısının Gölgesinde/Melek Annem ve Ben (2001),  Türk Aynştaynı/Prof. Oktay Sinanoğlu (2001), Arkeolojinin Delikanlısı/ Prof. Muhibbe Darga (2002) ve Tarihçilerin Kutbu/Halil İnalcık ( 2005), Emanet Gölge (2007) , Diyabetimi Seviyorum (2010) kitaplarını hazırladı. İstanbul Deniz Otobüsleri’nin ilk yayını olan SeaLife Dergisi’nin (2001-2004) ve İstanbullu Dergisinin (İBB) yayın yönetmenliğini yaptı (2002).

Faydalı İşler

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi’nde Yürütme ve Danışma Kurulu Koordinatörü olarak (2005-2006) çalıştı. Adaylık sürecine tanıklık etti, pek çok kültürel-sosyal projenin oluşturulmasında, dosyaya girmesinde, tarafları biraraya getirerek, proje üreterek katkıda bulundu, İstanbul’un 2006 yılında bu ödülü almasının ardından projeden kendi isteğiyle ayrıldı.

Türkiye’nin Süpermarkaları (editörlük), Sabancı :Geleceğin Üniversitesi, 15. Siemens Opera Yarışması kitaplarını hazırladı. eve dergisi, TAY project, egoistokur’da şehir, kültür, İstanbul hikâyeleri, arkeoloji, tarih, ekoloji yazıları yazdı. cnnturk televizyonu için Türkiye’nin ilk arkeoloji programı olan Taştaki Sır (2008, 10 Bölüm) isimli belgeseli hazırlayıp sundu. Akademi İstanbul’da Belgesel dersleri verdi.

2009 yılında Faydalı İşler Yayıncılık İletişim Yapım şirketini kurdu.  Yenikapı (New Port), İstanbul mon amour gibi bağımsız belgeseller hazırladı. TRT için yarı aktüel belgesel bir kent rehberi olan İstanbullu (2009-2010, 13 Bölüm) programını, Sultanbeyli Belediyesi için Aydos: İstanbul’a Açılan Kapı belgeselini yaptı.

12 bin yıl öncesinden MS 7. yüzyıla belgeler eşliğinde Anadolu kadınlarını anlatan, Prof. Muhibbe Darga’nın Anadolu’da Kadın kitabını (2013) yayına hazırladı (Kitap, 2018 yılında Arnavutça olarak yayınlandı). Biyografisini yazdığı, değerli tarihçimiz Prof. Halil İnalcık’ın hayatını anlatan Halil İnalcık: hakikate adanmış bir ömür (2017) belgeselinin senaryosunu yazdı. Türk Diyabet Cemiyeti’ne diyabet/şeker hastalığı konusunda farkındalık yaratan Diyabet Dergisi’nin (2014-2020) yayın yönetmenliğini yaptı.

Emine Çaykara çalışmalarını, doğduğu şehir İstanbul’da sürdürüyor. Kültürel yaratıcı projeler üretiyor, bu konuda danışmanlık yapıyor. Bitmez tükenmez merakıyla çeşitli eğitimlere katılıyor; Culture / Creativity Course, SARAT Projesi – Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması bunlardan bazıları. İÜ Kültürel Miras ve Turizm alanında eğitim görüyor. 

Merak uyandıran, toplumsal uyumu artırıp geleceği besleyen, bugünü yaşanılır kılan kültürü; kültürel projeler geliştirmeyi, sürekliliği, sürdürülebilirliği ve yaşamı anlamlı kılmayı çok önemsiyor.