Biyografi

Emine Çaykara, İstanbul’da doğdu. İÜ Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun olduktan sonra 1989 – 1992 yılları arası Fest Turizm, Kül-Tur, Paşa Tur’da kültürel turlarda profesyonel Fransızca rehberliği yaptı. Kölelik, Eski Mısır ve Ben Jane Tarzan’ı Arıyor kitaplarını Fransızca’dan Türkçe’ye çevirdi. 1993 – 1994 yılları arasında Interpress yayın grubunun haftalık Panorama haber dergisinde gazetecilik, aylık insan/doğa/kültür dergisi Turkuaz’da gazetecilik ve editörlük yaptı.

Oyuncak Muzesi

1994 yılı Ekim ayında Tempo Dergisi’nde Yayın Kurulu Üyesi olarak yer aldı; siyaset, bilim, din, kültür/sanat editörlüğü ve bu alanda pekçok haber yaptı. Aynı zamanda birçok dergiye İstanbul’un tarihi, mekânları ve kültürü üzerine yazılar yazdı. 2000 yılında yedi milyon yıl önceden bugüne insanın gelişimini anlatan İnsanın En Güzel Tarihi ve yemekle edebiyatla ve resimle içiçe geçmiş sanatçının hayatını anlatan Picasso’nun Sofrası kitaplarını çevirdi. 2001 yılında İletişim Yayınları’nın Çağdaş Türkçe Edebiyat dizisinden ilk kitabı Abud Yalısının Gölgesinde/Melek Annem ve Ben çıktı. Biyografi alanında Türk Aynştaynı/Prof. Oktay Sinanoğlu (2001), Arkeolojinin Delikanlısı/ Prof. Muhibbe Darga (2002) ve Tarihçilerin Kutbu/Halil İnalcık ( 2005) isimli söyleşi kitaplarını yazdı. Picasso’nun Sofrası‘nı Fransızca’dan Türkçe’ye çevirdi (2002), İDO’nun SeaLife Dergisi’nin yayın yönetmenliğini yaptı (2001 – 2004).

İnalcık Kitabı ve Emanet Gölge

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yürütme Kurulu Koordinatörü olarak çalışarak İstanbul’un kültür başkenti olmasına giden sürece tanıklık etti. Türkiye’nin Süpermarkaları kitabının editörlüğünün ardından Çanakkale’de bulunmuş ve hiç yayınlanmamış bir fotoğraf albümünün izini sürdüğü Emanet Gölge/ The Entrusted Shadow yayınlandı.

Belgeseller

Faydalı İşler Yayıncılık İletişim Yapım şirketini kurdu. Çeşitli sanat galerileri ve kültür kurumları için projeler üretti ve danışmanlık yaptı. Eve Dergisi’ne EkoKöşe başlığı altında ekolojik yazılar yazdı.
Edebiyat ve kültür alanındaki çalışmaları sürerken 2008’den itibaren belgesel çalışmalarına başladı. cnnturk için Türkiye’nin ilk arkeoloji programı olan Taştaki Sır isimli belgeseli hazırlayıp sundu. TRT için yarı aktüel belgesel kent rehberi İstanbullu programının yapımcılığını yaptı. Yenikapı (New Port), İstanbul mon amour gibi bağımsız belgeseller yanında Sultanbeyli Belediyesi için Aydos: İstanbul’a Açılan Kapı ve AJT- El Cezire Türk için bir belgesel hazırladı.
2013’te 12 bin yıl öncesinden MS 7. yüzyıla belgelerin ışığında kadınları anlatan, Prof. Muhibbe Darga’nın Anadolu’da Kadın kitabını yayına hazırladı. Bu kitap, 2018 yılında Arnavutça olarak yayınlandı. TRT için Halil İnalcık: hakikate adanmış bir ömür belgeselinin senaryosunu yazdı.
Çaykara halen Türk Diyabet Cemiyeti’nin Diyabet Dergisi’nin yayın yönetmenliğini yapmakta, İstanbul, arkeoloji, tarih ve kültür üzerine kitap ve belgesel çalışmalarını sürdürmekte.