Biyografi

Emine Çaykara, İstanbul’da, Boğaziçi’nin en güzel köylerinden biri olan Emirgân’da doğdu. Sanatla ilişkisi küçük yaşlarda başladı. Ressam olmak üzere yola çıkmış, Lozan Akademisi’ne kabul edilmişken tarih ve arkeolojiye yöneldi. Semavi Eyice, Muhibbe Darga, Wolfgang Müller-Wiener, Ufuk Esin, Güven Arsebük gibi çok değerli hocalardan dersler aldığı İÜ Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden (Klasik Arkeoloji)1986 yılında mezun oldu. 1989 yılında Fransızca turist rehberliği sertifikasını aldı ve kültürel turlarda profesyonel rehberlik yaptı. Kölelik, Eski Mısır ve Ben Jane Tarzan’ı Arıyor, İnsanın En Güzel Tarihi ve Picasso’nun Sofrası kitaplarını Türkçe’ye çevirdi. Gazetecilik hayatı Panorama haber dergisinde başladı. Aylık insan/doğa/kültür dergisi Turkuaz’da gazetecilik ve editörlük yaptı.

Oyuncak Muzesi1994-2000 yılları arasında Tempo Dergisi’nde Yayın Kurulu Üyesi olarak çalıştı; siyaset, bilim, din, kültür/sanat editörlüğü ve bu alanda pek çok haber yaptı. Birçok dergiye tarih, mekân, şehir, sanat, arkeoloji ve kültür alanlarında yazılar yazdı.

2001 yılında İletişim Yayınları’nın Çağdaş Türkçe Edebiyat dizisinden ilk kitabı olan Abud Yalısının Gölgesinde/Melek Annem ve Ben çıktı. Türk Aynştaynı/Prof. Oktay Sinanoğlu (2001), Arkeolojinin Delikanlısı/ Prof. Muhibbe Darga (2002) ve Tarihçilerin Kutbu/Halil İnalcık ( 2005) isimli söyleşi kitaplarını hazırladı. O süreçte İDO’nun çıkarığı ilk SeaLife Dergisi’nin fikirsel tasarım ekibinde yer alarak yayın yönetmenliğini yaptı (2001 – 2004).

Emanetler, Hafıza, Şehir ve Kültür

2005 yılında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi’nde Yürütme ve Danışma Kurulu Koordinatörü olarak çalışmaya başladı. Tarafları biraraya getirerek pek çok kültürel-sosyal projenin yazımında öncülük etti, proje kitapçığında yer almasında katkı sağladı. İstanbul’un 2006 yılında bu ödülü almasının ardından projeden kendi isteğiyle ayrıldı.

Türkiye’nin Süpermarkaları kitabının editörlüğü, Çanakkale’de bulunmuş ve hiç yayınlanmamış bir fotoğraf albümünün izini sürdüğü Emanet Gölge/ The Entrusted Shadow (2007) deneme kitabının yayınlanmasının ardından cnnturk televizyonu için Türkiye’nin ilk arkeoloji programı olan Taştaki Sır (2008, 10 Bölüm) isimli belgeseli hazırlayıp sundu. Akademi İstanbul’da Belgesel dersleri verdi.

2009 yılında Faydalı İşler Yayıncılık İletişim Yapım şirketini kurdu. eve dergisi, TAY project, egoistokur gibi dijital mecralarda, şehir, kültür, İstanbul hikâyeleri, arkeoloji, tarih, ekoloji yazıları yazdı.  Yenikapı (New Port), İstanbul mon amour gibi bağımsız belgeseller hazırladı. TRT için yarı aktüel belgesel bir kent rehberi olan İstanbullu (2009-2010, 13 Bölüm) programını, Sultanbeyli Belediyesi için Aydos: İstanbul’a Açılan Kapı belgeselini yaptı.

Çeşitli kurumlar için kültür projeleri, yayınlar üretti. Kültürün aktarılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması üzerine çalışmalar yaptı. Kültürün sanat ve yaratıcılıkla nasıl buluşup topluma mal olduğunu anlamak için pek çok Avrupa şehrinde bulundu.

12 bin yıl öncesinden MS 7. yüzyıla belgelerin ışığında kadınları anlatan, Prof. Muhibbe Darga’nın Anadolu’da Kadın kitabını (2013) yayına hazırladı (Kitap, 2018 yılında Arnavutça olarak yayınlandı).

Biyografisini yazdığı, değerli tarihçimiz, yakın dostu Prof. Halil İnalcık için TRT’nda hazırlanan Halil İnalcık: hakikate adanmış bir ömür (2017) belgeselinin senaryosunu yazdı.

Koç Üniversitesi ve SARAT Projesi – Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması Online sertifika programını tamamladı (2019).  Halen İÜ Kültürel Miras ve Turizm alanında eğitim alıyor, tüm birikimini, yaratıcı enerji, kültürel vizyon ve kültür projelerine aktarmayı sürdürüyor. Türk Diyabet Cemiyeti’ne dünyanın en önemli sağlık sorunlarından diyabet/şeker hastalığı konusunda farkındalık yaratan üç aylık Diyabet Dergisi’ni hazırlıyor. Toplumsal fayda hedefli kültürel yaratıcı proje danışmanlığı yapıyor. Mirasın ortak tasarımı ve inovasyonu üzerinde çalışıyor; kültür, yaratıcı enerjiyle kamusal fayda, koruma, dönüştürme, şehir/şehirli ilişkisi ve sürdürülebilirlik üzerine çalışmalarını sürdürüyor.